Aktualności
Czwartek, 16 listopada 2017 18:40

150-lecie powiatu limanowskiego

W tym roku mija 150 lat od przeprowadzenia w Galicji reformy samorządowej. W jej wyniku u podnóży Beskidu Wyspowego i Gorców powstał powiat limanowski. W imieniu samorządu regionalnego gratulacje dla mieszkańców Ziemi Limanowskiej, wraz z okolicznościowymi grawertonami, przekazali: Leszek Zegzda z zarządu województwa, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska oraz radny Grzegorz Biedroń.
- W tym roku, krok po kroku, przemierzyłem od zachodu na wschód powiat limanowski. Nic się tak dobrze nie poznaje, gdy się nie doświadczy bezpośrednio. Powiat limanowski jest piękny pod względem przyrody, ale też gospodarny. Domy, zagrody, obejścia, kościoły, klasztory czy kapliczki świadczą o dobrych gospodarzach. Nie jest to kraina najbogatsza w skali kraju i nie jest najłatwiejsza komunikacyjnie – na jednego mieszkańca nie przypada najwięcej pieniędzy w Polsce – ale idąc przez tą ziemię, ta kraina wygląda na bogatą. 150 lat samorządności, w różnych formach i w różny sposób się objawiającej, dało taki efekt jakiego dzisiaj doświadczamy - podkreślił Leszek Zegzda z zarządu województwa, który wraz z życzeniami do okolicznościowego grawertonu dołączył pracę grafika Krzysztofa Skórczewskiego.

Rolę i znaczenie mieszkańców powiatu podkreślała również przewodnicząca SWM Urszula Nowogórska: - 150 lat to historia, która stała się dziełem wielu ludzi, naszych ojców i naszych dziadków. Ludzi, którzy wiele sił i zdrowia włożyli w to, aby powiat limanowski w obecnym kształcie tętnił życiem - tak jak to dzieje się w tej chwili. Ich codzienne życie, ofiara i praca spowodowały, że możemy cieszyć się z faktu, że jako mieszkańcy powiatu limanowskiego jesteśmy postrzegani jako pracowici i życzliwi ludzie. Teraz to my tworzymy historię swoją pracą, swoim życiem, swoją mądrością życiową, swoim sercem, wyznaniem i wszystkim tym, co tworzy nasze człowieczeństwo. My, jako mieszkańcy potrafimy prosić, ale potrafimy również dziękować. Rozwój naszej małej ojczyzny to życzliwość i praca nie tylko naszych mieszkańców i nas samych, ale również wszystkich tych, którzy z nami współpracują wspierając powiat limanowski - mówiła przewodnicząca SWM.

Na jubileuszowe obchody do Szczyrzyca przybyli m.in.: przedstawiciele lokalnych samorządów, politycy, duchowni, reprezentanci instytucji i przedsiębiorcy. Obowiązki gospodarzy pełnili: przewodniczący rady powiatu Tomasz Krupiński i starosta Jan Puchała. Po okolicznościowych przemówieniach zmienne dzieje samorządności na Ziemi Limanowskiej przedstawił autor powiatowej monografii, Sylwester Rękas. Uczestnicy uroczystości wysłuchali też koncertu "Wolna – Niepodległa” w wykonaniu solistów: Emilli Ruty, Bogusława Morki oraz Mariusza Ruty wraz z orkiestrą kameralną.

opr .s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl