Aktualności
Poniedziałek, 20 marca 2017 20:22

130 lat sądeckiego rzemiosła (zdjęcia)

Dzisiaj Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu obchodził 130-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęła msza św. w bazylice św. Małgorzaty, a po niej, wszyscy udali się do sądeckiego ratusza. Powiat Nowosądecki reprezentował starosta Marek Pławiak i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch.
- Gratuluję jubileuszu 130-lecia działalności Cechu. Poprzez ciężką pracę i wysiłek budujecie Państwo pomyślność gospodarczą regionu, zapewniacie jego rozwój, tworzycie nowe miejsca pracy i przyczyniacie się do kształtowania dobrobytu mieszkańców – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak zwracając się do Starszego Cechu Jana Firsta. - Dzieje się tak od wieków. Pierwsze, nieliczne wzmianki historyczne mówią, że już na przełomie XIV i XV wieku Nowy Sącz był ośrodkiem gospodarczym, gdzie rozwinął się handel i rękodzielnictwo. Pomimo upadków i wzlotów na przestrzeni kolejnych wieków, klęsk żywiołowych pustoszących miasto, zaborów i wojen, rzemieślnicy zawsze byli jedną z najważniejszych grup społecznych, dbających o rozwój gospodarczy regionu. Z ich wiedzy i umiejętności korzystali nie tylko mieszkańcy Nowego Sącza, ale też całej Sądecczyzny. Z okazji tak zacnego jubileuszu, dziękuję Państwu za kultywowanie tradycji oraz przekazywanie wiedzy i wartości kolejnym pokoleniom. Możecie zawsze liczyć na moje wsparcie w podejmowanych przez siebie działaniach mających na celu rozwój Ziemi Sądeckiej. Życzę, aby trud działań podejmowanych w interesie wzmocnienia gospodarczego regionu oraz kształcenia w duchu zasad etyki zawodowej kolejnych pokoleń rzemieślników, przyczynił się do umocnienia tradycji sądeckiego rzemiosła.

Podczas uroczystości, ks. bp Andrzej Jeż i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak otrzymali najwyższe odznaczenie Cechu – replikę szabli Jana Kilińskiego.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: ks. bp Andrzej Jeż, ks. dr Jerzy Jurkiewicz – prepozyt Bazyliki św. Małgorzaty, starosta Marek Pławiak i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, posłowie, radni wojewódzcy, przedstawiciele Cechów z całej Polski oraz osoby zrzeszone w sądeckim Cechu.

olsz/ zdj. Maria Olszowska
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl