Golemo
Aktualności
Sobota, 1 maja 2021 10:00

10 wycieczek na majowy weekend na Podhalu (relacje filmowe)

- Weekend majowy 2021 nadszedł. I to jest naprawdę dobra wiadomość, bo po pierwsze pogoda nie będzie wcale taka najgorsza, a po drugie tych kilka dni wolnego pozwoli wielu odetchnąć - od sami wiecie czego.. - zachęcają członkowie ekipy "Otwórz oczy, patrz", którzy dla portalu podhale24.pl przygotowali propozycje majówkowych wypraw.
Przedstawiamy 10 wycieczek, które naszym zdaniem mogą być interesujące na rozpoczynającą się majówkę . Szukaliśmy takich propozycji, które nie będą zbyt popularne, dlatego nie ma chociażby wycieczki na Turbacz. Ale jest kilka takich, które mogą się wam spodobać, a wczesna wiosna jest dobrym momentem żeby kilka miejsc zobaczyć właśnie teraz. Udostępniamy wam też link do mapy, gdzie znajdziecie miejsca o których mówimy w filmie czy poszczególnych nagraniach: Podhale -szlaki turystyczne.Propozycja 1.
Pieniny i wycieczka spod schroniska Trzy Korony w Sromowcach Niżnych w kierunku Trzech Koron. Jeśli skorzystasz z naszej propozycji to będziesz mógł spędzić kilka godzin w pięknym terenie i powrócić do miejsca postoju samochodu innym szlakiem. Szlak żółty to naprawdę wygodny szlak, naszym zdaniem łatwy i nadający się dla rodzin z dziećmi. Dojdziesz nim do szlaku prowadzącego z Krościenka, który podąża na Trzy Korony. 20 minut spod platformy widokowej i Zamek Pieniński może być kolejnym przystankiem, a naprawdę warto go zobaczyć. Powrót szlakiem zielonym z Polany Kosarzyska do Sromowiec to będzie niesamowite przeżycie. Ścieżka prowadzi w przepięknym terenie o dość sporym nachyleniu. Niestety, żadne słowa nie oddadzą piękna tego szlaku. Trzeba to zobaczyć samemu.Propozycja 2.
To poznanie fantastycznej historii z roku 1944, kiedy to w Gorcach rozbił się amerykański bombowiec Liberator. Wędrując ścieżką edukacyjną Gorczańskiego Parku Narodowego dotrzesz nie tylko do samego miejsca katastrofy, ale również będziesz mógł zobaczyć fragment pierwotnej puszczy karpackiej. Szlak łatwy i doskonale oznakowany.Propozycja 3.
To taka wycieczka dla "leniuchów", którzy niekoniecznie chcą się zmęczyć, a wypadałoby iść w teren. Miejscowość Klikuszowa i szlak czarny w kierunku Turbacza, ale my z racji lokalnego patriotyzmu proponujemy pętlę przez Łapsową Polanę i dalej do Nowego Targu. Do Klikuszowej można się dostać komunikacją miejską.Propozycja 4.
Z przełęczy Snozka szlakiem niebieskim dojdziesz do szczytu Lubania i wieży widokowej. Panoramę jaka się z niej rozpościera trzeba samemu zobaczyć: Tatry, Pieniny, Babia Góra, Beskid Sądecki...
Ruiny dwóch schronisk turystycznych dodają jeszcze większego uroku tym terenom.Propozycja 5.
Gorczański Park Narodowy - fascynujący świat przyrody i piękno gorczańskiej natury. Wycieczka z Łopusznej na zasadzie pętli, dzięki czemu można się dostać do środka transportu nie koniecznie wracając tym samym szlakiem. Staw Pucołowski, Jankówki, Polana Zielenica i powrót ścieżką edukacyjną przez Gajówkę Mikołaja do Łopusznej. Jeśli będziesz się wybierał z dziećmi to pewnie zajmie Ci to cały dzień, a nogi mogą boleć najmłodszych.Propozycja 6
To już wyprawa dla odważnych. Bez szlaku i do tego w terenie, który już wkrótce stanie się trudny do przejścia. Przełom rzeki Białki widziany z drugiej strony, ale najciekawsza jest niewielka wodna jaskinia. My tam byliśmy zimą i w nocy i na pewno tam wkrótce wrócimy. Dojście od strony wsi Krempachy i skorzystajcie z naszej mapy: Podhale - szlaki turystyczne.Propozycja 7.
Jeśli lubisz leśne ostępy, tropy zwierząt na leśnej dróżce, kompas i mapa nie są Ci obce to jest wycieczka dla Ciebie. Jest też spora szansa, że przez cały dzień nikogo tam nie spotkasz. Może uda Ci się znaleźć wejście do starej kopalni w której wydobywano żelazo. Chodzą słuchy, że to było złoto..
Wycieczkę najlepiej rozpocząć w Kacwinie, przy granicy państwa.Propozycja 8.
Jeśli cierpisz na arachnofobię to dalej nie czytaj.
Jest takie miejsce, które ma swoją legendę, jest tajemnicze i mieści się pod ziemią. Podobno dawniej mali chłopcy z Dursztyna dochodzili do podziemnego jeziora. Tak nam zrelacjonował gospodarz pracujący w lesie, bo również tam był. Faktycznie na szkicach sytuacyjnych jest podziemne źródło. Nam się tam przecisnąć nie udało, ale za to widzieliśmy pająki wielkości smartwatcha. Wielkie i włochate były, ale wówczas nie były zupełnie nami zainteresowane.
Do jaskini w Dziurowej Skale dojdziesz od strony Dursztyna. Skorzystaj z naszej mapy to będzie Ci łatwiej.Propozycja 9.
Miejscowość Dursztyn i czerwony szlak prowadzący przez Górę Żar w kierunku Niedzicy. Ale to co jest ciekawe, to ten grzbiet górski posiada dwa szczyty o tej samej wysokości, fantastyczne schronisko ( w znaczeniu geologicznym), które nazywane jest Dziurą Mutiego. Wędrując tym szlakiem na odcinku od szczytu Łóś do szczytu Żar roztacza się piękna panorama na Frydman i Jezioro Czorsztyńskie. Za kilka tygodni kiedy liście pojawią się na drzewach już takiego widoki nie będzie. Nie koniecznie musisz wędrować aż do samej Niedzicy, ale możesz zejść szlakiem zielonym do Frydmana. Prawdopodobnie ten szlak również nie będzie zbyt obciążony ruchem turystycznym.Propozycja 10.
Naszym zdaniem to hit!. Miejscowość Tylmanowa-Rzeka i Punkt Oporu Wietrznica. Pomiędzy Gorcami, a Beskidem Sądeckim Wojsko Polskie w 1939 roku wybudowało umocnienia polowe, które miały zatrzymać niemieckie natarcie. Do dnia dzisiejszego zachowały się doskonale widoczne linie okopów. Poruszanie się po tym terenie ułatwia ścieżka dydaktyczna i repliki armat, które były wykorzystywane przez naszych żołnierzy. Teraz łatwy do przejścia, można tam spokojnie spędzić 3 godziny i nudy na pewno nie będzie.Ekipa "Otwórz oczy, patrz"
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl