Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
16.02.2018 | Czytano: 68

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za ratowanie żydów podczas II wojny światowej dla Józefa Gawrona

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich – Panu Józefowi Jaroszowi został nadany Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Stan zdrowia nie pozwolił Panu Józefowi odebrać odznaczenia osobiście od prezydenta Andrzeja Dudy. W związku z tym odznaczenie wręczył wicewojewoda małopolski Józef Gawron, a uroczystość odbyła się w Urzędzie Miasta Nowy Sącz. W ceremonii uczestniczyła również jedna z osób, która została ocalona dzięki Panu Józefowi Jaroszowi.



- Postawa Pana Józefa jest przykładem ludzkiej solidarności, odwagi i miłości bliźniego. My, którzy żyjemy w spokojnych czasach, nie znamy głodu i strachu, myślimy o Pańskim zachowaniu z podziwem – tym bardziej, że mówi Pan o nim jako o normalnym geście człowieka wobec człowieka. Dziękuję za Pańskie świadectwo i chylę czoła przed Pana nieocenionymi zasługami. Swą postawą dał Pan wyraz sprzeciwu wobec ogromu zła, które wiązało się z okupacją niemiecką i prześladowaniami nazistowskimi. Pana historia przypomina też, że Polacy podczas wojny ratowali Żydów mimo ryzyka – mimo tego, że mogła im za to grozić kara śmierci – powiedział wicewojewoda małopolski Józef Gawron. Od stycznia 1943 r. do stycznia 1945 r. w piwnicy stodoły należącej do rodziców Pana Józefa Jarosza ukrywała się 14-osobowa grupa osób pochodzenia żydowskiego, którym udało się zbiec z getta w Zakliczynie. Od października 1943 r. za ukrywanie uciekinierów groziła kara śmierci. Mino tego ryzyka w pomoc zaangażowała się cała rodzina Jaroszów. Pan Józef przystosował piwnicę do potrzeb mających się w niej ukrywać osób, zdobywał żywność w okolicznych wsiach i dostarczał ją nocą do kryjówki, a także przynosił w wiadrach wodą pitną.

W 1990 roku Pan Józef Jarosz za swoją postawę został uhonorowany Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem.

Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl